Tornikellad (1923)

Tartu Pauluse kiriku tornis on kaks teraskella, mis valati 1922. aastal Saksamaal Bochumi linnas. Tartusse jõudsid need hilinemisega, kuna Ruhri tööstuspiirkond oli okupeeritud Prantsuse ja Belgia vägede poolt. Kellad pühitseti 13. detsembril 1923. Pühitsemispäeval olid need altari ette üles seatud. Tornis helisesid kellad esmakordselt jõululaupäeva õhtul.

Suuremal kellal, millel nimeks „Hüüdja hääl“ (u. 1200 kg, dis), on kiri: Ma olen hüüdja heal: tehke tasaseks Issanda tee! Joh ev 1,23 Tartu Pauluse kogudus oma kallile kirikule Jumala auks 1922 aastal koguduse XII ja kiriku V aastapäeva puhul.

Väiksemal kellel, millel nimeks „Kiitja keel“ (u. 800 kg, fis), on kiri: “Minu keel peab Sinu õigust kuulutama iga päew su kiitust Taaw l. 35, 28.”

25. augustil 1944, kui Pauluse kirik sõjategevuse ajal süttis, kukkusid kellad kiriku peaukse betoonist võlvi peale. Sinna ei jäänud need kauaks – juba 1946. aasta esimesel advendil helisesid kellad taas tornis.

Puhkust on kellad saanud vaid kiriku remondi ajal 2013 – 2014. Kui enne remonti helistati kelli nööriga tila vastu kella tõmmates, siis nüüd on kellad kõikuma pandud ja neid kõigutatakse elektri jõul.

Kuula, kuidas helisevad kellad, mis inspireerisid Heino Ellerit kirjutama klaveripala „Kellad“.